5+1 Top koffeines hely MAX 4 percre az egyetemtől

Egy idő után minden egyetemista koffeinfüggővé válik. Ha nem, akkor már középiskolában is az volt. Budapest telis-tele van jobbnál jobb kávézókkal, de néha nem merünk csak úgy betérni egy új helyre az utcáról, így hát sokszor maradnak a mainstream, híresebb kávézóláncok. Ez ugyanolyan, mint amikor külföldön nem merjük kipróbálni a helyi ételeket, hanem bemegyünk egy gyorsétterembe hamburgerért, hiszen az Pekingtől New Yorkig nagyjából ugyanolyan. Összegyűjtöttem 5+1 helyet, ami négy perc sétával megközelíthető az A épülettől, így akár egy szünetben is megadhatjuk az esélyt valami újnak.

1. Frei Café

Kevesebb mint öt perc sétára, 350 méterre az egyetemtől, a Szerb utca és Váci utca sarkán található a magyar kávézólánc egyik prominens vendéglátó egysége. Azért rakom az első helyre, mert a Frei Café kifejezetten közel áll hozzám. Ők szoktattak rá a kávéra és le a cukorról, úgyhogy duplán hálás vagyok nekik. Nem misztifikálják túl a kávéfogyasztást, egy laikus is maximális élvezettel fogyaszthat náluk. Az étlapjuk kiemelkedően jó: nemcsFreiCafé_takeawayak átlátható, de igen informatív is. Mindent leír a kávéról, amit tudni kell, így nem okozhat meglepetést, amit rendelünk. Alapvetően desszertkávékat kínálnak, melyek nem túl keserűek, ráadásul az ízesítések miatt nem igényelnek plusz cukrot. Ha nem vagyunk nagyon bevállalósak, akkor a Párizsi Vaníliás Tejeskávé vagy a Bécsi Kapucíner a tökéletes választás, de nem lehet rosszat választani. Koffeinmentesen is lehet kérni a kávékat, ha pedig kiváltjuk a diákigazolványra kapható törzsvásárlói kártyát, akkor 10% kedvezményre vagyunk jogosultak.

2. Budapest Baristas

A Károlyi kerten keresztül, 350 méterre az Egyetem tértől, a Múzeum körúton helyezkedik el ez az igen felkapott újhullámos kávézó. Az ablakokból pazar a kilátás; a legbudapestibb életérzések közé tartozik, ahogy a BTK épülete előtt elmegy a sárga villamos. A kávé tökéletes, a kiszolgálás rendkívül barátságos. A hely népszerű, így előfordulhat, hogy ha többen megyünk, már nem lesz hely, ám egy személyre mindig akad. A galérián is leülhetünk, de ezt inkább az alacsonyabbaknak ajánlom, mert 165 centi felett már nem biztos, hogy ki tud egyenesedni az ember. Személyes kedvencem náluk a flat white, de természetesen rengeteg féle kávéból, teából, nyáron limonádéból válogathatunk, a baristák pedig mindig nagyon készségesen segítenek elmagyarázni, mi micsoda, így a választás egyszerű. Az elmúlt időszakban a kiváló reggelik kínálatán is dolgoztak, palacsintát, rántottát, mindent, ami szem-szájnak ingere fogyaszthatunk náluk a kávé mellé, ha megéhezünk.

BudapestBaristas2

3. California Coffee

Az egyetemtől kerek 300 méterre találjuk a California Coffee kávézólánc Kálvin téri egységét, mely az egyetemisták igencsak közkedvelt tanulóhelye. A teltház egyáltalán nem ritka, hiszen minden lCalifornia2épésnél ott egy konnektor, így a XXI. század laptoppal tanuló fiataljai – amellett, hogy a saját szervezetük energiakészletét is feltöltik koffeinnel – megőrizhetik kütyüjeik töltöttségét az előadásokra. Azért is jobb, mint egy könyvár, mert a csapatmunkák elvégzéséhez elengedhetetlen beszélni, ám ez síri csend közepén több mint kellemetlen, azonban egy kávézóban nem jelenthet gondot. Ízesített és hagyományos kávéik egyaránt vannak, sütik, bagelek széles kínálatából válogathatnak az éhező hallgatók. Mivel azonban az árak nem éppen alacsonyak, mindenképp fejben tartandó, hogy minden ELTE polgár 10% kedvezménnyel rendelkezik, csak mondani kell a pultnál.

4. Zoska

A Károlyi kert túlvégén, a Ferenczy István utca 28. alatt található a Zoska reggeliző és kávézó, 290 métert kell megtennünk az egyetemünk kapujától. A bejárat mellett egy tábla hirdeti, hogy ott áll Pest város középkori bástyafalának maradványa. A hely nagyon varázslatos, csak szeretni lehet. A kávéjuk nem különleges vagy ínyenceknek való, de a finom tejeskávékért, ízesített kapucsínókért érdemes beülni. Vagy akármi másért, hiszen rengeteg limonádé, szörp, tea van még az itallapon. Talán a legjobb reggelizőhely a városban: virslik, palacsinták, rántották, bundáskenyér… Tényleg minden van, amit reggelire enni lehet. Nagy adagokat szolgálnak fel, így ha épp úgy kívánjuk, ebédelésre is kiválóan alkalmas. Az árak a környékhez képest olcsóbbak, de csúcsforgalomban lehetetlen szabad helyeket találni (ez leginkább a 9-13 órai idősávot jelenti). Ha kérünk pontgyűjtő kártyát, garantáltan hamar rászokunk a helyre.

Zoska

5. MadalMadal

+1 Ahoy!

Ha csak 140 méterre van erőnk, hogy eljussunk egy hangulatos helyig, ahol ehetünk-ihatunk, akkor a Papnövelde utca 3-hoz menjünk. Az Ahoy! forrócsoki, limonádé és gofri bár, tehát a hangsúly nem a kávén van, de természetesen azt is kérhetünk. A variációk számossága miatt összesen több mint ezer féle csokiitalt tudnak rendelésre összeállítani, így akkor sem unjuk meg, ha rendszeres vendégekké válunk. Először itt lehetett befőttesüvegből limonádét inni Budapesten. Helyben sült gofrikat kérhetünk, ezeket szintén rengeteg variációban. Ha nem édességre vágyunk, akkor finom szendvicseket is választhatunk az étlapról. A hely leginkább este népszerű, ilyenkor érdemes helyet foglalni, de napközben egészen biztosan lesz helyünk. Raklapokból készített székekre vagy varrógépekhez ülhetünk le, és külön kis kuckó van szülinapok, megbeszélések számára fenntartva, szóval egyedül, randizva vagy nagyobb társasággal is jól tudjuk érezni magunkat, és bármikor maximum két perc alatt visszaérhetünk az egyetemre.

Ahoy

fényképek: Varga Dominika Kincső

Varga Dominika Kincső

1 hozzászólásSzólj hozzá