A jogi diploma megszerzését követően érkezik el a nagy döntés, hogy egy kisebb irodában, nemzetközi ügyvédi irodában, vagy éppen a közigazgatásban helyezkedjünk el. A választást a Jurátus alumnája, dr. Szilágyi Dorka és dr. Várkonyi Zsófia Szilvia könnyítik meg számunkra, akik mindketten az Allen & Overy Shearman & Sterling Ügyvédi Iroda (a továbbiakban: A&O Shearman) tehetséges ügyvédjelöltjei.
Jurátus: A Jurátusban betöltött szereped milyen előnnyel járt a jogászi munkavégzésben?
Szilágyi Dorka: Azt gondolom, hogy bizonyos szinten mindenféleképpen hozzájárult a sikereimhez. Az Újságnál elsajátított készségek közül kiemelném a csapatmunkát, valamint a monotóniatűrést is, hiszen olvasószerkesztőként számos cikket átnéztem és lektoráltam.
Jurátus: A diploma megszerzését követően miért az A&O Shearmant választottátok?
Várkonyi Zsófia: Elsősorban az fogott meg, hogy az iroda rendelkezik angol jogi praxissal, illetve hogy a legnagyobb nemzetközi projekteken dolgozhatunk. Természetesen az sem elhanyagolható, hogy bár erős nemzetközi háttérrel büszkélkedhet az iroda, mégis családias körülmények között végezzük a munkánkat, így egyszerre tanulhatok személyesen, közvetlenül a partnerektől, vagy éppen a szenior, tapasztaltabb kollégáktól.
Sz. D.: Az első élményemet az A&O Shearmannel a Bibó István Szakkollégiumnak, illetve Vittay Melinda tanárnőnek köszönhetem, akinek a jóvoltából egy szakkollégiumi uniós jogi kurzus keretében ellátogathattunk az – akkor még a Madách téren található – irodába. Első évesen letaglózott a látvány, hogy mekkora az iroda, milyen kiterjedt praxisa van és milyen okos emberek dolgoznak itt. Amikor végeztem, mindenáron egy nemzetközi ügyvédi irodánál szerettem volna elhelyezkedni, azonban itt éppen nem volt elérhető nyílt pozíció. Ezért írtam a részükre egy e-mailt, be is hívtak egy interjúra, ma pedig már elmondhatom magamról, hogy jelöltként dolgozom itt.
Jurátus: Hogyan néz ki egy napotok?
V. Zs.: Talán nem túlzok, ha azt mondom, hogy olykor meglehetősen hektikus tud lenni, nincs két egyforma napom. Azt hiszem egy tranzakciós napot mesélnék, mert az a legmozgalmasabb. Ha tranzakció történik, akkor a mi feladatunk többek között a hitelszerződéshez nélkülözhetetlen biztosítéki szerződések előkészítése, amely feladat igen sok előzetes egyeztetéses munkával jár. Ebben az esetben egyrészt le kell egyeztetni az adósi oldalon lévő jogászokkal a szerződések tervezeteit, másrészt fel kell keresni a közjegyzőt, valamint elő kell készíteni a szükséges dokumentumokat. Ez önmagában is kimondottan időigényes feladat, nem is beszélve a szerződés klauzuláinak a megírásáról. Amennyiben zárás előtt áll a tranzakció, akkor könnyen előfordulhat, hogy munkaidő után is rendelkezésre kell állni, figyelni kell az e-maileket. Ugyanakkor egy elmondhatatlanul jó érzés, amikor sikeresen zárul a tranzakció.
Sz. D.: A munkaidőnk reggel kilenctől este hatig tart. Azonban pozitív csalódás volt megtapasztalni, hogy milyen támogató szemlélettel nézi az iroda ezeket a határidőket. Például, ha beérsz fél tízre, fél tizenegyre, senki még csak meg sem említi. Egyedül az számít, hogy csináld meg a munkádat. Így, ha napközben el kell menned bevásárolni, vagy éppen orvoshoz, akkor minden szó nélkül megteheted. Természetesen a te felelősséged, hogy el legyen végezve a munkád, de rugalmas az időbeosztás.
Az iroda engedélyezi az otthoni munkavégzést is, amelynek jegyében heti két napot van lehetőség otthonról dolgozni. Kiemelném azt is, hogy nem sok ügyvédi iroda képes biztosítani az A&O Shearmanhez hasonlóan külföldi partnerirodáknál munkavégzési lehetőséget, például Dubaiban, vagy hamarosan az Egyesült Államokban. A közösségépítésre is nagy hangsúlyt fektetünk, így Márton-napi libavacsora, farsangi -és karácsonyi rendezvény, vagy éppen csúnya pulcsi verseny is fellelhető a repertoárunkban.
Jurátus: Mennyire vagytok jelöltként bevonva a nagy projektekbe, jelentősebb tranzakciókba?
V. Zs.: Számomra mindig is egyfajta elvárás volt a munkahelyemmel kapcsolatban, hogy megszerezhessek olyan készségeket, amelyek a segítségemre lennének, ha esetleg egy nap saját ügyvédi irodát nyitnék. Azt kell mondjam, hogy ezeket a készségeket itt el tudom sajátítani, és képes leszek idővel egyedül is helytállni, hiszen kellően be vagyunk vonva a komplexebb feladatokba is.
Jurátus: Mik a legfontosabb képességek, amelyeket az iroda elvár a munkavállalóitól?
Sz. D.: A legfontosabb kétségtelenül a magas szintű angol nyelvtudás. Természetesen nem hátrány, hogyha beszél az ember más nyelveket, de a munka nyelve továbbra is az angol marad. Tekintettel arra, hogy léteznek tanulható és nem tanulható képességek, az én felvételi interjúmon viszonylag kevés szakmai kérdést tettek fel. Hiszen tanulható a jogi jellegű tudásanyag, azonban a kiállás, az improvizáció, a találékonyság már kevésbé. Felesleges is lenne tranzakciós jogi tudást elvárni, elvégre az egyetemi tananyag részét semmilyen formában nem képezi.
V. Zs.: Mindenképp kiemelném az Erasmus tanulmányokat, mint jelentős előnyképző faktort, illetve a logikus és analitikus gondolkodást.
Jurátus: Elérhető jelenleg akár gyakornoki, akár jelölti nyílt pozíció?
Sz. D.: A gyakornoki lehetőségeket három hónapos időszakra szoktuk meghirdetni, évente kétszer három hónapra. A gyakornoki jelentkezéseket folyamatosan fogadjuk.
V. Zs.: Hozzátenném, hogy amikor jelöltként érkezel interjúra, megjelölheted a preferenciádat, hogy melyik csoportban szeretnél elkezdeni dolgozni. Ilyenkor igyekeznek a kérésednek megfelelően allokálni téged.
Jurátus: Mi az A&O Shearman abszolút piaci versenyelőnye, ami megkülönbözteti a többi irodától?
Sz. D.: Tudomásom szerint, az A&O Shearman az egyedüli hazai iroda, amely New York-i, angol és helyi jog alatt is folytat tanácsadási tevékenységet. Olyannyira kiterjedt a hálózat, hogyha például Montenegróban van szükség jogászra úgy, hogy a tranzakciót viszont a londoni csapat vezeti, akkor nem jelent problémát, hiszen ott is van irodánk, majd ők csinálják a helyi jogvéleményt. A magyar piacon valójában kevésbé vagyunk jelen, mert londoni központú az iroda, és jelen állás szerint túl drágák vagyunk a magyar ügyfeleknek. Ellenben olyan nagy presztízsű klientúránk van, amelynek eszébe sem jutna más iroda szolgáltatásait igénybe venni.
Jurátus: Hogy néz ki az A&O Shearman karrierút?
Sz. D.: Nálunk a szenior ügyvédek is a harmincas éveik elején járnak. Azt gondolom, viszonylag könnyű az előrelépés. Elég fiatalon el tudsz jutni egy elég komoly szintre. Jelenleg mi junior lawyer pozícióban vagyunk, ez az ügyvédjelölt megfelelője. Amint letesszük a szakvizsgát, automatikusan associate lesz a megnevezésünk. Ezt követően évek alatt lehet elérni a senior és a counsel szintre. Partnernek már jelentkezni szükséges és egy nagyon hosszú kiválasztási folyamaton kell keresztülmenni.
Jurátus: Mennyire szoros az együttműködés a különböző külföldi partnerirodákkal?
V. Zs.: Most szeptemberben ünnepeltük a budapesti iroda harmincadik születésnapját és nem csak az ügyfeleket hívtuk meg, hanem a regionális partnereket is, valamint más külföldi ügyvédeket. Ez persze csak egy a számtalan lehetőség közül, amelynek célja, hogy jobban összefűzzük a kapcsolatokat a cseh, lengyel, vagy más nemzetiségű kollégákkal. Én tavaly áprilisban ellátogattam Brüsszelbe az iroda jóvoltából egy másfél napos mini EU-jogi kurzus keretében. Azt látom, hogy az A&O Shearmanben szoros az együttműködés. Több ezer kollégánk van szerte a világban.
Jurátus: Mennyire támogatja az iroda a szakami képzéseket, szakirányú továbbtanulást?
Sz. D.: Amennyiben egy adott jogterülettel szeretnénk a jövőben foglalkozni és látnak az emberben potenciált, akkor minden további nélkül támogatnak. Egy kollégánk angol szakvizsgát tett le, amelyre rengeteget készült, erre az iroda teljes mértékben figyelemmel volt, akár tanulmányi szabadságra is mehetett.
Jurátus: Mit javasolnátok egy hozzátok érkező jelöltnek?
Sz. D.: Azt mondanám, hogy legyen nyitott és kitartó.
V. Zs.: Mindenekfelett legyen türelmes. Annak idején azt gondoltam, hogy summa cum laude minősítéssel majd minden könnyen fog menni, de rá kellett ébrednem, hogy minden tudásomat a munka mellett kell majd megszerezzem a tranzakciós jogról, hiszen a tanulmányaimnak nem sok köze volt hozzá. Fontos továbbá, hogy ne próbáljuk mindig siettetni, hogy még többet akarjunk tanulni minél gyorsabban, hiszen ez nem egy sprint, hanem egy maraton. Az ember az évek múltán szépen magára szedi ezt a tudást, és megéri türelmesnek lenni.
Köszönjük szépen az interjút!