Sokszor nincs alkalmunk eljutni szépségszalonokba – főleg a jelenlegi helyzetben –, hiszen ezek az üzletek különösen rákényszerültek a bezárásra, így alternatív megoldásokhoz szükséges folyamodnunk. A bolti termékek közül nehéz kitalálni, miben bízhatunk a legjobban. Erre az esetre rendelkezésünkre áll néhány otthon elvégezhető praktika, amikben biztosak lehetünk.
A szépségápolás nem csak esztétikai okokból lehet hasznos, hanem jelentős szerepet játszik egészségünk megőrzésében is.
Bőrünk állapota kihat a közérzetünkre, és több betegség kialakulása is elkerülhető a megfelelő ápolással.
Bevezetésül annyit mindenképpen meg kell jegyezni, hogy a felsorolt készítményeket javasolt először a kéz egy kis területén tesztelni, nehogy később irritációt vagy allergiás reakciót váltsanak ki. Azt sem szabad elfelejteni, hogy rendszeres használat után válik láthatóvá a kívánt hatás, így érdemes néhány alkalommal megismételni.
Kevés olyan bőrprobléma van, amit a megfelelő arcmaszk ne tudna enyhíteni, legyen szó száraz, zsíros vagy pattanásos bőrről. Az alább felsorolt házi praktikák kóros bőrbetegségek gyógyítására nem alkalmasak, de a tüneteket és a bőr érzetét javíthatjuk a megfelelő összetevők segítségével.
Száraz bőr
Bőrünk hidratáltságára az év minden szakában ügyelnünk kell, mely télen a hideg levegő, nyáron pedig az erős napsütés miatt elengedhetetlen. Egy joghurtos arcmaszk elkészítése könnyű megoldásnak bizonyulhat. A tejsav hámlasztja és hidratálja a bőrt, így megszabadulhatunk az apró, hámlott bőrdaraboktól. Joghurt helyett használható tej is, amit érdemes mézzel keverni, így állaga kenhetővé válik és a méz is kifejti hatását. Végezetül pár csepp levendulaolaj hozzáadásával még szebbé és egyenletesebbé tehető a kiszáradt bőr.
Az avokádó rendkívül jó hidratáló, így akár önmagában vagy olaj formájában is kenhetjük bőrünkre. Lassítja a bőr öregedését és védelmet nyújt a szabad gyökök ellen. (A szabad gyökök az anyagcsere folyamatok és kémiai reakciók során szabadulnak fel, így a sejteket rongálva különféle betegségeket okoznak.) Enyhe védelmet nyújt az UV sugárzás ellen, viszont a fényvédő szereket nem helyettesíti. Keverhetjük mézzel vagy joghurttal a fokozott hatásért.
Gyulladt bőr
Az egyik legegyszerűbb módszer a bőr vörösödésére a zöld tea rózsavízzel. Míg a zöld tea antioxidáns, a rózsavíz gyulladáscsökkentő hatású. Ha rendelkezésünkre áll, akkor a teafaolaj hasznos kiegészítője lehet a készítménynek, mely segíthet az aknés és ekcémás bőrt is nyugtatni és enyhíteni. Továbbá az érzékeny bőrt sem irritálja, így bárki kipróbálhatja, akár frissítő arcpermetként.
Egyéb megoldás a vörös, gyulladt bőrre a mézes, kurkumás, tengeri sós arcpakolás. A Manuka méz erősen fertőtlenít és gyulladáscsökkentő hatású, tökéletesen alkalmazható külsőleg és belsőleg is. A kurkuma antibakteriális, így segíti a vörösödés elmúlását. A holttengeri só tisztít és fertőtlenít, viszont figyelni kell, hogy csak kis mennyiségben használjuk. Ha túl sok kerül az arcunkra, megmarhatja, ami súlyos következményekkel járhat. Tizenöt perc alatt kifejtik hatásukat, ezután meleg vízzel érdemes leöblíteni.
Zsíros bőr
Ha csak egy hozzávalót szeretnénk kiemelni, mindenképp az almaecet a jó megoldás. Segít helyreállítani a bőr pH értékét, így csökkenti a zsírosodást. Szódabikarbónával keverve hámlasztóként is használható, viszont a készítmény szárítja a bőrt, így csak zsíros bőrre ajánlott, más esetben negatív hatása is lehet.
Hasonlóan jó megoldást nyújthat a tojásfehérje citrommal és mézzel keverve. A tojásfehérje a benne rejlő protein által lassítja a bőr öregedését, egyenletesebbé teszi tapintását és eltávolítja a faggyút a felszínről. A méz fertőtleníti, a citromlé pedig tisztává és ragyogóvá teszi a bőrt. Ha bővítenénk a hozzávalók listáját, akkor az uborkával tegyük, mely C-vitaminban és antioxidánsban gazdag, így a puhább hatást is elősegíti. Érdemes az uborkát meghámozva, leturmixolva hozzákeverni, alkalmazás előtt pedig megvárni, hogy szobahőmérsékletű legyen, ha előtte hűtőben tároltuk.
Testradír
A testradír kiválasztásakor fontos figyelni arra, hogy a benne található darabkák ne legyenek túl nagyok és túl érdesek. Sokszor láthatunk radírt, amiben dióörlemény található, ez viszont felsértheti a bőr apró részecskéit. Ez rendszeres használat mellett kárt okozhat, nem is keveset. A barnacukros testradír megfelelő megoldás lehet. Érzékeny bőrön is használható, mivel a szemcsék nem durvák radírozás közben. A barnacukrot kókusz- vagy olívaolajjal kell összekeverni, esetleg illóolajjal kiegészíthető. Ragadós érzést kelthet, ezért alaposan le kell mosni a radírozás után. A cukor helyett tengeri só is használható, viszont csak óvatosan ajánlott, mert egyes bőrtípusoknak érdesek lehetnek a só szemcséi. A készítményt használhatjuk arcunkon, test-szerte és ajakradírként is.
Hajápolás
Hajmosás előtt érdemes hajunkra pakolást tenni. A természetes alapanyagok látványos hatással vannak a haj egészségére. Sajnos nem csak a haj festése és formázása, de a városi levegőben lévő szennyező anyagok is károsítják a haj minőségét. A sérült, töredezett hajra nélkülözhetetlen az avokádó, tojás és olívaolaj pakolás. Ezek erősítik és fényesebbé teszik az igénybe vett tincseket. Amire fontos figyelni, hogy az avokádó kellően krémes legyen. Ha éretlen avokádóval próbálkozunk, nem tudjuk egyenletesen hajunkra kenni, így darabkákban beleragadhat a hajszálakba, ami később nehezebbé teszi a pakolás lemosását.
Ha valami egyszerűbbre vágyunk, a gyümölcsecetek meglepően szép hatást eredményeznek. Selymes tapintást és ragyogást kelt, emellett tisztítja a fejbőrt és visszazárja a sérült kutikulákat, melyek a hajszál külső rétegét alkotják, így védve a hajszerkezetet a károsító hatásoktól. Hajhullásra a málnaecet lehet a jó megoldás. Az aloe vera alkalmazása megfelelő lehet zsíros hajon, de erősíti és növeszti is a hajat. Ha csak a hajvégek töredezettek és szárazok, a kókuszolaj csodákra képes rendszeres használat mellett.
Ha valami egyszerűbbre vágyunk, a gyümölcsecetek meglepően szép hatást eredményeznek. Selymes tapintást és ragyogást kelt, emellett tisztítja a fejbőrt és visszazárja a sérült kutikulákat, melyek a hajszál külső rétegét alkotják, így védve a hajszerkezetet a károsító hatásoktól. Hajhullásra a málnaecet lehet a jó megoldás. Az aloe vera alkalmazása megfelelő lehet zsíros hajon, de erősíti és növeszti is a hajat. Ha csak a hajvégek töredezettek és szárazok, a kókuszolaj csodákra képes rendszeres használat mellett.
Szempilla növesztés
Műszempilla vagy rendszeres szempillaspirál használata után az apró tincsek könnyen töredezhetnek, vagy kihullhatnak. Ilyenkor érdemes egy egyszerű készítményt használni, mely segít a szempillákat erősíteni és hosszukat növelni. A kókuszolaj és ricinusolaj magas E-vitamin tartalommal járulnak hozzá ehhez. Ha nem állnak rendelkezésünkre, helyettesíthetők argánolajjal vagy mandulaolajjal is. Igaz vastagabb réteget alkot, de a vazelin is védi a szempillákat, így a károsodás elkerülése érdekében alkalmazása hasznos lehet.
Plusz tippek
A bőr egészsége érdekében minden esti rutin fontos eleme a sminklemosás. Ennek hiányában a bőr nem képes éjszaka regenerálódni, a szennyeződések miatt gyulladások keletkezhetnek és a ráncok is hamarabb kialakulhatnak. Fontos, hogy a szemet nem szabad erősen dörzsölni, inkább egy lemosó folyadékkal átitatott vattakorongot érdemes gyengéden a szemre nyomni és pár másodpercig rajta tartani. A folyamat lassabb, de érdemes ezt az időt rászánni.
A smink lemosása mellett érdemes az ágynemű minőségére figyelni. Ha tehetjük, akkor selyem párnahuzatot használjunk, mivel sok pozitív hatást gyakorolhat bőrünkre és hajunkra egyaránt. A selyem csúszós felületet alkot, így nem is gyűrődik és az anyag nem tapad arcunkhoz. Ezáltal a bőrünk is simább felületen nyugszik alvás közben, kevésbé ráncosodik. A pamuttal szemben nem szívja a nedvességet, így hidratáltabb állapotot eredményez. Mivel az anyag puhább, nem durva felületű, a kipirosodást és irritációt is elkerülhetjük. A selyemben a baktériumok nem tudnak olyan szinten szaporodni, mint más anyagokban, emellett csökkenti az allergének megjelenését. Hajunk szempontjából is hasznos, hiszen a hajvégek kevésbé töredeznek, és nem járul hozzá a haj gubancolódásához sem.
További fontos pontja a bőr szépségének a belső táplálás.
A megfelelő folyadékbevitel elengedhetetlen, melyhez minimum két liter folyadék ajánlott a szervezet egészséges, hidratált működéséhez naponta. A kollagén rendszeres fogyasztása fiatalítja, feltölti a bőrt és a hegek gyógyulását is elősegíti. A szelén és különböző antioxidánsok pedig megóvják a sejteket a károsodástól.
Források: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8