A történelem a nagy események mellett rengeteg érdekességgel tud szolgálni. Én most az 1789-es francia forradalomhoz kapcsolható történeteket hoztam el nektek. A rendelkezésre álló források száma végtelen: találunk közöttük nevetséges, különleges, hihetetlen, hátborzongató, sőt, még úttörő jelentőséggel bíró történéseket is.
TovábbArchív - március 2024
Több száz éve a társadalmi élet nélkülözhetetlen színterei a kávéházak, legyen szó egy meghitt baráti beszélgetésről vagy egy nemzet életét érintő sorsfordító találkozásokról. A Pilvax, bár a közfelfogásban élénken él, valójában aligha lehet már szerencsénk akárcsak találkozni is olyan személlyel, aki ülhetett azon asztalok egyikénél, ahol 1848. március 15-én kezdetét vették a forradalmi események, a kávéház ugyanis több mint 110 éve bezárt.
TovábbEdward Lorenz a káoszelmélet egyik megalkotója 1972-ben a következő kérdést szegezte a hallgatóságnak: „ha egy pillangó megrebbenti a szárnyát Brazíliában, gerjeszthet tornádót ezáltal Texasban?” Első hallásra abszurd kérdésével a pillangóhatást vázolta fel, amelynek alapján a kezdeti feltételek apró változásai akár beláthatatlan és jelentős következményeket vonnak maguk után a rendszerben. Hasonló mondható el a multiplikátor-hatásról is.
Tovább„Az adó mindenütt gyűlöletes teher, amely alól szívesen menekül, aki tud. […] Nálunk azonban a kincstár megrövidítése, valami egészen természetesnek, magától értetődőnek tűnik fel, ezen senki meg nem ütközik. [..] Népünknek ezt a jellemvonását menteni nem lehet, de magyarázni igen.” (1920)
TovábbKíváncsi vagy, hogy ki lesz a jövő internetes keresőmotorja?
Tovább