Miért érdemes -sok minden más mellett- megfontolni a csatlakozást a Jurátus szervezetéhez? Miért is szerencsés, ha érdekel az újságírás vagy az azzal járó, bármely más tevékenység? Jelen írásunk második részéből minden válaszra fény derül. Tartsatok Velünk!
Természetesen a magyar hagyományok állomásai is épp úgy megtalálhatóak és kellően kiforrottak, mint bármely más nemzetközi sajtóé. Hosszasan lehetne taglalni ezeket, és számtalan érdekesség húzódik meg az 1780-tól egészen 1945-ig eltartó időszak mögött. Ám mostani írásunk fő irányvonalának nem célja ezek részletes bemutatása és szemléltetése, csak és kizárólag egyetlen magaziné, a Jurátusé.
A magyar sajtótörténet egyik ékes tolla: a Jurátus
A Jurátus mint egyetemi sajtótermék gondolata, a rendszerváltással egyidejűleg született meg. Ezt megelőzően az egyetemi faliújságon keresztül történt a kommunikáció, amelyből megfogant az az elhatározás, hogy egy szervezettebb formában kellene a híreket és az információkat közölni. Tehát szükség és igény mutatkozik egy állandó egyetemi lapra. Ezen elképzelések és megvalósításuk az ELTE-ÁJK Hallgatói Önkormányzatának a köreiben mentek végbe. Ekként a Jurátus, igencsak hosszú időn át, a hallgatói önkormányzat magazinja volt.
Több kísérlet is megtörtént, mire a Jurátus elnyerte a megalapításra szánt arculatát. Először Zacc, utána Joghurt néven jelent meg néhány lapszám, de mindkét próbálkozás hamar elhalt.
Végül 1993-ban Hildenbrand Katalin nyerte el a főszerkesztői pozíciót, és az ő vezetősége alatt készülő lapszám már sikeres lett. Ez volt a Jurátus, és minden bizonnyal az elnevezés is tőle származik.
Napjainkra a Jurátus önálló szervezetté vált, amely azt is magában foglalja, hogy már nem a hallgatói önkormányzat napilapja, és független is tőle.
A rovataink elnevezése, tematikái és cikkei az aktualitást hivatottak szolgálni, az olvasói igények folyamatos figyelembe vétele mellett. Így a jelenleg is működő négy aktív és további két alrovatunk (Egyetem tér, Tudomány, Kultúra & Gasztró, Életmód, Művészsarok és Vélemény) elődjei a korábbi megjelenéseinkben is egyaránt fellelhetőek. Emellett karrierrel kapcsolatos kérdésekkel és külügyi témákkal is megjelenünk eseti jelleggel a Karrier&Külügy rovatunkban. Sőt, ezen becses régiségeinkben olyan különlegességekre is rá lehet lelni, mint például híres szerzők műveinek a hallgatók által történő műfordításai vagy a Humor rovat pajkos szójátékai, amely a napi leterheltségtől fáradt arcra mindig mosolyt csalnak.
Ezen régebbi, nyomtatott lapszámaink pedig manapság is néhány lelkes olvasónk és „régi motoros” tagunk gyűjteményét gazdagítják tovább, illetve egyetemünk kari könyvtárában is szabadon fellapozhatóak.
Az online tér hódításával ugyanakkor, a honlapunkon folytatjuk tovább rendületlenül azon tevékenységeinket, amelyeket Alapító Atyáink bíztak ránk, immáron huszonkilenc éve. S, hogy a harmincadik és a soron következő években, miként alakul a Jurátus története, azt már Ti fogjátok megírni és megőrizni az utókornak tagként és olvasóként egyaránt!
Jurátus, végállomás
Zárszóként, a bevezetőben említett kérdésekre pedig válasszal, Szemere Bertalan mondása szolgálhat. Ahogyan fogalmazott: „ott ahol szabad sajtó van, a közvélemény tévelyeghet, de el nem tévedhet”.
Mi, itt a Jurátusban pontosan ezért dolgozunk, mindannyiunk vállalt pozíciója és feladata ezt a célt szolgálja, vagyis a szó és a szavak szárnyaló szabadságának biztosítását Értetek, hallgatókért, hogy amennyiben tévelyegtek is, még ebben az esetben se tévedjetek el. Hiszen a Jurátus a jog hallgatója, a hallgató joga! Írás, olvasás, grafika, szervezés-igazgatás, mentorálás, műsorvezetés és vágó tevékenység mind helyet kap Nálunk a kreativitással és az alkotói vággyal együttesen.
A Jurátus nevében a Tudomány rovat írói és munkatársai bizakodva remélik, hogy ezzel a rövid, két részes sajtótörténeti tudományos cikkel, bemutathatták az újságírói tevékenység és hivatás egyik oldalát a megannyi közül, amely sokatokat arra sarkall majd a felvételi kampányunk folyamán, hogy benyújtsátok a jelentkezéseteket Hozzánk, a Jurátus szervezetéhez.
További információkért és a szervezetünk, a közösségünk és az induló tagfelvételünk részleteiért vagy ha felkeltette az érdeklődésedet a szerkesztőségi létforma, látogass el platformjainkra és kövesd nyomon oldalainkat:
honlap: https://juratus.elte.hu/
facebook: https://hu-hu.facebook.com/Juratus/
instagram: @elte_juratus
A cikk előző része itt érhető el: 1
A borítóképet Habulin Hanna Katinka szerkesztette.
A képek a Jurátus szervezetének tulajdona és szerzői jogi védelme alatt állnak.