Európai szinten is egyedülálló az új magyar családpolitika? Képesek leszünk megfordítani a magyar demográfiai mutatókat? Vajon az igazán rászorulók kaphatják a legtöbb segítséget? Ezekkel a kérdésfelvetésekkel hirdette meg családpolitikai vitáját a Joghallgatók Önképző Szervezete.
A március 27-én, szerdán este megrendezésre került kétoldalú beszélgetésen a kormány részéről Novák Katalin család- és ifjúságügyekért felelős államtitkár, az ellenzék oldaláról pedig Bangóné Borbély Ildikó szocialista országgyűlési képviselő ütköztették nézeteiket.
A JÖSz korábban is szervezett már hasonlóan izgalmas és aktuális vitát (például a budapesti olimpia kapcsán), és úgy tűnt, továbbra is jó érzékkel rendelkeznek a témák fontosságát és aktualitását illetően, hiszen sikerült megtölteniük egy méretes előadót, méghozzá a családpolitikai intézkedések célközönségével, a fiatalokkal, emellett a sajtó is nagy számban megjelent.
A vita első témaköre a családi értékek voltak. Kezdetben úgy tűnt, teljes az egyetértés a két résztvevő között, hiszen
mindketten anyák, mindketten három gyermeket nevelnek, szeretnek futni, és ugyanúgy a legnagyobb értéknek tartják a családot.
Aztán a második témakör kapcsán ez az egyetértés megbomlani látszott. Arra a kérdésre, miszerint egyedülálló-e a magyar családpolitika, Bangóné reagált először. Véleménye szerint természetesen egyedülálló az újonnan bevezetett családpolitikai akcióterv, hiszen minden ország más-más megoldást választ a demográfiai problémák kezelésére, majd néhány statisztikai adattal élve felhívta a figyelmet a magyar demográfiai problémák pár sajátosságára, például a nagyszámú elvándorlásra, az egészségügy állapotára, valamint a kitolódott gyermekvállalásra.
Ez volt az a pont, amelyen Novák Katalin kijelentette: most jön a vita. Az államtitkár szerint ugyanis alapvetően ellentétes állásponton állnak képviselőtársával. Kérdőre vonta vitapartnerét a pártja kormányzati ideje alatt hozott családpolitikai intézkedésekről, és összevetette a saját pártja által bevezetett intézkedésekkel, majd vitatta a szocialista képviselő által felsorakoztatott adatok valósságát, aminek következtében
heves vita bontakozott ki a két résztvevő között, ami még az enyhe személyeskedés határait is súrolta.
Ezután a kétoldalú beszélgetésből egy valódi vita alakult ki, a csípős riposztok sorra követték egymást, amiket a hallgatóság nem egyszer tapssal díjazott. Szó esett a családi pótlék és a gyed kérdéséről, a családvállalási kedvről, valamint a kormány által bevezetett intézkedések alkalmasságáról és hatékonyságáról.
Felmerült továbbá az is, hogy az ellenzék nem szavazta meg a családvédelmi tárgyú törvényeket, mire Bangóné közölte, hogy ez azért van, mert például az otthongondozási támogatás kapcsán a szakmai szervezetek kérésének tettek eleget, a többi esetben pedig azért nem támogatták a törvénytervezeteket, mert nem mindennel tudtak egyetérteni a kormány által egyszerre tálalt törvénycsomagokból, és hogy ezekbe a salátatörvényekbe egyébként sem lettek becsatornázva az általuk javasoltak.
Hozzátette, hogy a szocialista párt hajlandó megszavazni a családvédelmi akciótervet, cserébe a kormány támogassa az általuk javasolt lakbértámogatási rendszert és a nyugdíjminimumról szóló javaslatukat. Novák Katalin erre kijelentette, hogy
nem tudják támogatni az ellenzék bukott családpolitikáját, ezért vezettek be újat, és egyébként is ellenzékből, mindenféle kormányzati felelősség nélkül könnyű a támogatások növelését követelni.
A női szerepekkel és azok változásával kapcsolatban viszonylagos egyetértés mutatkozott kettejük között, hiszen mindketten elmondták, tapasztalatból tudják, mennyire nehéz egy nő számára a karrier és a család egyidejű menedzselése, és hogy habár sok pozitív változás mutatkozik a közgondolkodásban, még rengeteg a feladat, és társadalmi szintű szemléletváltozásra van szükség.
A vita végén a közönség kérdéseiből kettőre maradt idő. A kérdések arra irányultak, hogy elégségesnek tartják-e az anyagi ösztönzőket a népességnövekedés megoldására, amire mindketten nemmel válaszoltak, és egyetértettek abban, hogy ez csak a kezdet, szemléletváltásra van szükség.
A második kérdés pedig Bangóné Borbély Ildikó családpolitikájára vonatkozott, amire a képviselő felvázolta, hogy szerinte
egy sor egyéb intézkedésre is szükség lenne, például az egészségügy vagy az oktatáspolitika terén, illetve a munka törvénykönyve kapcsán.
Összességében elmondható, hogy egy élénk, mozgalmas vita alakult a résztvevők között, ahol a legfontosabb kérdések előkerültek. Talán érdemes lett volna még több időt hagyni a közönségnek, hiszen biztosan jó pár kérdés maradt megválaszolatlanul, többek között például az is, hogy vajon tényleg az igazán rászorulók kapják-e a legtöbb segítséget.
Mindenesetre örvendetes, hogy az egyetemi órák mellett ilyen eseményeken is részt vehetünk, és ilyen fontos, aktuális kérdésekről hallhatunk.