Így szakadj ki a hétköznapokból, avagy hogyan utazz fillérekből

Kiszabadulnál pár napra a mindennapok szürkeségéből? Kieresztenéd a gőzt a vizsgaidőszak után, vagy még előtte elmenekülnél pár napra az országból? Így teheted meg pénztárcabarát módon.

Döntsd el, hogy mennyit szeretnél szánni az utazásra!

Egy rendelkezésre álló összegkeret megszabása jó kiindulópont bármilyen utazás megtervezése előtt, legyen az egynapos kiruccanás a szomszédos országok egyikébe vagy egyhetes norvégiai utazás. Előállni egy büdzsével a felelős utazástervezés első lépése, mert –habár lehet, olcsó volt a repülőjegy egy balti országba – a szállás ára egy éjszakára akár a kiutazásod költségének többszöröse is lehet. 

Ha megvan az összeg, amit felhasználnál, jöhet is a tervezés! Nyilvánvalóan, az anyagi keret le tudja szűkíteni a lehetőségeket, de mivel kifejezetten az olcsó(bb) utazás lehetőségeit törekszem prezentálni, senkit sem fogok arra buzdítani, hogy menjen Izlandra.

Ehelyett azokat a lehetőségeket mutatom be, amelyekkel az ösztöndíjadból és egy kis félretett pénzből tudsz életre szóló élményeket szerezni.

Ha eldöntötted, hogy mennyiből is szeretnél gazdálkodni, jöhet a következő döntés: az úticél kiválasztása.

Rögtön választás elé kerülünk: töltsünk kevesebb napot egy nyugati országban, ahol a hazai árakhoz képest drágábbak az éttermek, a szálláshelyek és a különböző szolgáltatások? Vagy inkább dél, esetleg kelet felé vegyük az irányt, ahol akár hosszabb ideig tartózkodhatunk egy itthonihoz hasonló árakkal bíró országban? Azutóbbiakban a szállás ára alacsonyabb, ellenben nem szolgálnak olyan kaliberű látnivalókkal, mint az Eiffel-torony vagy a Tower Bridge. Itt mérlegelned kell, hogy a „tipikus turista helyszínek” vonzanak jobban, vagy az olyan (fő)városok, amelyek elsőre talán nem is hangzanak annyira hívogatónak, hiszen annyira keveset hallani róluk.

Használd a Skyscannert!

Évek óta ezt az oldalt használom arra, hogy pár ezer forintos repülőjegyeket találjak. Ha azt mondaná valaki, hogy akár már háromezer forintért is repülhetsz, lehet, hogy nem hinnéd el neki, ám ez a valóságban igenis lehetséges. A honlap használata ráadásul kifejezetten egyszerű: ki kell választanod az indulási repülőteret, majd az úti célodat. Ha pedig nem tudod, hogy merre utaznál, akkor válaszd a „bármerre” opciót! Jelöld be a kívánt dátumot és már mehet is a keresés. Az oldal helyszínenként listázza azokat a járatokat, amelyek a legolcsóbbak, így szinte alig kell gondolkodnod azon, hogy melyik légitársaságnál foglalj. (Ezek általában a Wizz Airt és a Ryanairt jelentik.) Fontos, hogy repülőjegyet nem ajánlatos harmadik oldalon keresztül foglalni, ezért mindenképpen keresd fel a légitársaság hivatalos honlapját, és ott bonyolítsd le a jegyvásárlást!

Itt éred el a Skyscanner oldalát.

Ha esetleg nem szeretnél repülni, akkor jó megoldás lehet a Flixbus is, amivel akár Bécsbe is elmehetsz egy napra pár ezer forintért. Az adventi időszak alatt egy reggeli buszjárattal megnézheted a karácsonyi vásárt, felfedezheted a várost, majd egy esti busszal vissza is jöhetsz kis fővárosunkba. 

Itt éred el a Flixbus oldalát.

Abban az esetben viszont, ha távolabbra mennél, érdemes a vasúti oldalakat böngészni, mert a vonat sok esetben költséghatékonyabb alternatívát jelenthet a többi utazási módhoz képest. Így például Prágába már érdemesebb vonattal, mint busszal menni. 

Foglalj szállást az Airbnb-n keresztül és utazz másokkal!

Gyakran felmerül a probléma, miszerint találsz egy olcsó repülőjegyet, azonban szinte lehetetlen nem horribilis összegért szállást találni. Nem kell méregdrága szállodákban töltened az éjszakát, tökéletes megoldás lehet kibérelni egy Airbnb-t a barátaiddal. Az Airbnb egy olyan szolgáltató, amelynél egy szobát vagy akár egy teljes apartmant is bérelhetsz – személy szerint én a második opciót ajánlom. Miért is jó kibérelni egy apartmant? Először is, ha többen utaztok, akkor a szállás ára több fő között oszlik el, valamint lényeges könnyebbséget jelent, hogy az egész baráti társaságod egy helyen tud megszállni. Ezenfelül, ha nem szeretnétek étkezésenként 10-20 eurót elkölteni, akkor a reggelit megejthetitek „otthon”, mivel az apartmanokhoz konyha is tartozik.

Itt éred el az Airbnb oldalát.

Hostelek

Nos, sokan szkeptikusak a hostelek kapcsán, mivel egyaránt lehet jót és rosszat is hallani róluk. Nyilvánvaló szépséghibája a szolgáltatásnak, hogy az embert (általában) többágyas szobában helyezik el, közös fürdőszobával. Emiatt nem biztos, hogy ez a szállástípus azoknak való, akik igénylik azt, hogy egyedül legyenek. Ezzel szemben viszont nagyon sok emberrel találkozhatsz, új barátságokra tehetsz szert a hostelekben. Egyre népszerűbbek a buli hostelek, ahol tánctér is van, így el sem kell hagynod a szállásodat egy kis szórakozásért. Sok esetben a reggeli is benne van az árban, így arra sem kell külön költened.

Couchsurfing és barátoknál való megszállás

Az első opciót bevallom, nem próbáltam még, de egyre nagyobb népszerűségnek örvend a couchsurfing, amely segítségével idegeneknél szállsz meg. Régebben ez teljesen ingyenes volt, sajnos ma már ez nem teljes egészében igaz. A couchsurfing tökéletes választás lehet vakmerő embereknek és azoknak, akik szeretnének kimozdulni a komfortzónájukból. Legkényelmesebbnek viszont talán az mondható, ha az ember az ismerőseinél, barátainál száll meg. Ha van külföldön élő rokonod, barátod vagy valamelyik szaktársad Erasmuson van, akkor ez tökéletes indok arra, hogy bepakolj a bőröndbe, és útra kelj.

Összességében utazni ma már nem drága, sőt…! Amennyiben megteheted, mindenképpen érdemes nekivágni a világnak és az elsajátított tippek birtokában belefogni az utazástervezésbe.

Nemcsak kikapcsolódhatsz, új embereket ismerhetsz meg, nyelvet gyakorolhatsz, hanem életre szóló élményekkel tömheted meg a „kis batyudat”, amelyekről még évek múlva is boldogan fogsz mesélni.


JURÁTUS HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS


A szerzőről Összes bejegyzés megtekintése Szerző weboldala

Katona Antónia

Vélemény, hozzászólás?

Hozzászólás írásához, kérjük jelentkezz be.