A szakirodalom szerint az önkéntes munka szociális és gazdasági előnyökkel is jár. Egyes kutatások azt állítják, az effajta munkavégzés növeli az egyénben a környezettudatos világszemléletet és a politikai szocializációt, illetve erősíti a lakossági részvételt a társadalmi kérdésekben. Ezek mellett az önkéntesség jelentős szerepet játszik a kölcsönös bizalom és szociális kohézió kialakításában mind az egyén, mind a közösség szintjén.
Ha magunk mögött hagyjuk a szakzsargont, marad a bölcselet: jót tenni jó érzés. Egyetemi éveink alatt mindig vannak üresjáratok, amikor a lelkünk mélyén érezzük, nem válik szakmai épülésünkre az a harmadik rész a sorozatból, az a kis szundi vagy a délutáni sörözgetés. Meglehet, hasznosabban is el lehetne tölteni ezeket a sivár órákat.
Íme néhány lehetséges opció.
Ha emberekkel szeretnél foglalkozni:
- Utcajogász (hajléktalan és lakásszegénységben élő emberek segítése)
- BAGázs Közhasznú Egyesület (roma gyerekek fejlesztése, általános iskolából kiesett felnőttek segítése, jogklinika, adósságkezelés, munkakeresés)
- Kórházi Önkéntes Munka (heti néhány órában foglalkozások, játék)
- Mosolygó Kórház Alapítvány (kórházban fekvő gyerekek felvidítása, meseolvasás, falfestés)
- Nyugdíjasok oktatása okostelefon és internet használatára
Ha állatokkal szeretnél foglalkozni:
- Kutyasétáltatás: Rex és Budaörsi Állatmenhely
- Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
- Állategészségügyi Szolgálat (örökbefogadott kutyák utólagos ellenőrzése, kezelt kutyák ideiglenes befogadása, kutyák gazdához juttatásának segítése)
Ha a természetben tevékenykednél:
Ha a városban maradnál:
- Budapest Bike Maffia (adománygyűjtés, eseti akciók, állatmentés)
Ha esetleg úgy érzed, még a fentebb említettek is túl nagy kötöttséget jelentenének számodra, az sem jelent feltétlenül problémát. Tele a város idősek otthonával, állatmenhelyekkel, szépkorú nénikkel a szomszédból. Lehetőségek tárháza vesz körül, csupán meg kell tenni az első lépést.