Az őszi, téli hónapokban fokozott veszélyt jelentenek ránk a megbetegedések és a vírusos fertőzések, melyek ellen a legkézenfekvőbb, de nem feltétlen legjobb megoldás a gyógyszertárakban beszerezhető vitaminok dobozszámra történő szedése. Ezen cikk célja bemutatni, hogy a mesterséges készítmények helyett milyen természetes módokon erősíthetjük meg szervezetünket.
A XXI. században egyre nagyobb szerepet vív ki magának az egészséges és tudatos táplálkozás, melynek elterjedésében nagy szerepet játszanak a közösségi médiában felkapott influencerek, bloggerek. Egyre többen helyezik előtérbe, hogy a szerveztük számára szükséges vitaminokat természetes forrásokból szerezzék be a patikákban kapható termékek helyett.
A C-vitamin pótlását citrusfélék (narancs, pomelo) és kivi fogyasztásával biztosíthatjuk. Mivel a téli hónapokban sokkal kevesebb gyümölcs közül válogathatunk, ezért könnyen meg is unhatjuk azokat: célszerű felkarikázva vagy facsarva az ivóvizünkhöz adni a gyümölcsöket, biztosítva egyúttal a hidratáltságot is.
Az idő hűlésével szinte egyenes arányban nő a teafogyasztás mennyisége, mely által szintén biztosíthatjuk a napi C-vitamin bevitelt, ha szárított csipkebogyót forrázunk le, és készítünk belőle teát. Amennyiben azonban alkalmunk van rá, válasszuk a friss csipkebogyót, hiszen az tízszer több C-vitamint tartalmaz, mint a citrusfélék. (X)
Ezekben a hónapokban különösen jó választás lehet a cékla, leginkább nyersen, hiszen a szervezet számára elengedhetetlenül fontos vasat, folsavat és B-vitamint tartalmaz. Alternatívaként nyúlhatunk a bioboltokban kapható 100%-os cékla- és répalevekhez is. A sárgarépa, mint a többi gyökérzöldség, kiemelkedően sok B13-vitamint tartalmaz, melynek legelőnyösebb hatása, hogy lassítja az öregedést.
Nem szabad megfeledkeznünk látásunk kellő védelméről sem, melyet sütőtök fogyasztása révén biztosíthatunk. Az ősz beköszöntéhez a legtöbb ember automatikusan párosítja a sütőből kivett narancssága tököket, melyek illata pillanatok alatt betölti az egész szobát. Színe magas béta-karotin tartalmáról árulkodik, ez a szervezetben A-vitaminná alakul át, ami egyik legfőbb érzékszervünk egészségesen tartását biztosítja. Amennyiben valaki mégsem rajongója ennek a közkedvelt ételnek, annak megfelelő alternatívaként szolgálhat az A-vitaminban és omega-3 zsírsavakban is gazdag tengeri halak fogyasztása.
A sütőtök alacsony kalóriatartalmával szemben korántsem nevezhetőek diétásnak a különböző olajos magvak, azonban jótékony hatásaik miatt célszerű a fogyókúrába is beépíteni őket. A mogyoró, a napraforgómag és a tökmag nagyon magas antioxidáns-tartalommal rendelkeznek, emellett azonban a kalcium mennyiségéről sem érdemes megfeledkezni, hiszen ez segíthet a csontritkulás kialakulásának megelőzésében is.
Talán mindenki számára ismert a téli fáradtság, meglassultság érzete. A kifáradtság, álmosság és adott esetben az ehhez társuló izomfájdalmak okozója a B5-vitamin hiánya. Szinten tartásához szóját, tojássárgáját és májat kell étrendünkbe illeszteni. A máj emellett a B6-vitamin forrása is, ami segít a sejtekben elraktározódott energia felszabadításában, így fogyasztása duplán hozzájárul energiaszintünk növekedéséhez. (X)
A tojássárgája és a máj fogyasztásának jótékony hatásai közé tartozik, hogy elősegítik a zsírok és szénhidrátok feldolgozását, valamint az anyagcserére is pozitív hatással vannak a bennük található H-vitaminnak köszönhetően. Azt hihetnénk, hogy a tojássárgája elfogyasztásának több előnye már nem lehet – azonban ez a feltevés tévesnek bizonyul, ugyanis a szervezet számára nagyon fontos D-vitamint is tartalmaz, melyet egyébként 10-20 perc napon töltött idő után a szervezet maga is elő tud állítani, azonban erre az őszi, téli hónapokban csekély esély nyílik, így muszáj táplálék formájában biztosítanunk ennek a vitaminnak a pótlását.
Bár az aszalványok vitamintartalma nem azonos a friss gyümölcsökével, mégis érdemes fogyasztani őket – ha másért nem, akkor a nyár ízeinek felidézése végett. Az aszalt baracknak és szilvának a beszerzése igen könnyen megoldható bioboltokból, sőt nagyobb szupermarketekből is. Amennyiben azonban nagyobb mennyiségben szeretnénk fogyasztani belőlük, akkor célszerű egy otthoni aszalógépbe beruházni, amely által sokkal olcsóbban és egészségesebben élvezhetjük kedvenc nassolnivalóinkat.
A nyári hőségben senki sem rajong a tűzhely mellett álldogálva befőttet, illetve lekvárt készíteni, azonban ezek a hűvösebb hónapokban igazi vitaminbombaként szolgálhatnak, annak ellenére is, hogy az elkészítés folyamata során veszítenek értékes vitamintartalmukból. (X)
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a tudatos táplálkozás, mely az egészséges élet alapkövének tekinthető. Ennek fényében mindig figyeljünk arra, hogy a szervezetünk számára szükséges tápanyagokat természetes forrásokból vegyük magunkhoz, és ne gyógyszerekkel biztosítsuk azokat.