Archív - április 2021

Ágyban tanulás – Recept a katasztrófára?

Ha tanulásról van szó, az ember azt gondolná, hogy csak a „mit?”, „mikor?”, „hogyan?” kérdéseknek van igazán jelentősége – ezekre a válasz a jogi karon az, hogy mindent, mindig, hatékonyan, azaz a lehető legkisebb ráfordítással a maximális eredményért – a „hol?” kérdése ezek után már irreleváns tényező. Ez azonban sajnos nem teljesen van így. 

Tovább

Az amerikai „kultúraexport”: Oscar-díj, Hollywood és ami mögötte van

Hétfő hajnalban – igencsak kevés figyelmet kapva – lezajlott a 93. Oscar-gála. Ezek a 34 centiméteres, 3.8 kilogrammos, aranyszobrocskák – amiket az Amerikai Filmakadémia évente kioszt – mindenkori szimbólumai a hollywoodi, amerikai kulturális export jelenlétének és sikerességének. Mi lehet azonban a cél? A nézőközönség igényeinek, szemléletének meghatározása vagy talán épp a médiának és a társadalmi igényeknek való megfelelés? Vagy ez csupán a legpatinásabb szakmai díj, amit a filmművészeti remekművek hazavihetnek? Arra a kérdésre tehát, hogy mennyiben is változott meg napjainkban az Egyesült Államok által diktált kommersz „kultúraexport”, e cikk sorai között keressük a választ a filmipart segítségül hívva.

Tovább

Citius, altius, fortius – Gyorsabban, magasabbra, erősebben! – Élménybeszámolók a 35. Országos Tudományos Diákköri Konferenciáról

Folytatjuk a két héttel ezelőtt lezajlott OTDK-ról szóló tudósításunkat, ezúttal élménybeszámolókkal. A Jurátus szerkesztőségének tagjai közül idén is sokan megmérettették magukat a versenyen. Bényi Mercédesz opponensként szerzett tapasztalatairól ír, Fazekas Barbara és Kiss Rebeka pedig versenyzői élményeikről mesélnek.

Tovább

Beszéljünk egy kicsit az anyagiakról – Mennyit is keres egy jogász?

Valószínűleg sok pályaválasztás előtt álló gimnazista fejében fogalmazódott már meg az a gondolat, hogy milyen jó lenne sztárügyvédként milliókat hazavinni, márkás órákat viselni és luxusautókat vezetni. Mai cikkünkben azt igyekszünk kideríteni, hogy valóban egy aranytojást tojó tyúk-e a jogász szakma vagy csupán kacsa a milliókkal kecsegtető jövőkép.  

Tovább

Jurátus az éterben – Indul a Jurádió!

Hatalmas örömmel jelentjük be, hogy hamarosan elindul a Jurádió, a Jurátus és az Első Pesti Egyetemi Rádió (EPER) együttműködéséből létrejövő rádióműsor! Bevezető évadunkban a Jurátus rovataihoz igazodóan, két hetente jelentkezünk újabb és újabb epizódokkal. Az alábbi rövid írásban a műsor születéséről és az első adás tartalmáról osztunk meg néhány kulisszatitkot.

Tovább

Akiket még a pszichológus is irigyel

Sok-sok éve is voltak már gyógyítók, még mielőtt a tudományok betagozódása megkezdődött volna. Hozzájuk lehetett fordulni, ha valami mentális vagy fizikális gond volt. A mai világban minden téren rengeteg opció tárulkozik elénk, így a segítők köre is bővült. Nagyon szerteágazó a lista, mikor azt kívánjuk felmérni, hogy kihez kellene fordulnunk a problémáinkkal. Ezért érdemes megismerni a pszichológus, pszichiáter és a terapeuta mellett más foglalkozásokat is, amelyek ugyanannyira célravezetőek lehetnek, mint az előbb említettek.

Tovább

„A színész addig él, míg van ember, aki látta színpadon”– Halhatatlanok Törőcsik Marival

Április 16-án szomorú reggelre ébredt az egész ország, az ezerarcú színésznő, – akinek mindig ott csillogott a derű a szemében – péntek kora hajnalban végleg búcsút intett a földi létnek. „Nem tudom, fel tudjátok-e fogni, mi az egy lehetetlent hallani?” – emlékezik vissza a pillanatra Bodrogi Gyula, mikor telefonon közölték vele, Mari meghalt. A háromszoros Kossuth-díjas színésznő szavaival élve azonban a színész addig él, míg van ember, aki látta színpadon, így Törőcsik Mari még sokáig velünk marad.

Tovább