Kényszerből lett jogász, a doktori képzésre úgy kellett rábeszélni, dékáni munkáját pedig a takarításhoz hasonlította. Menyhárd Attilával beszélgettünk a diákéveiről, irodalmi példáiról, a visszajelzésekről, Churchillről és a Harry Potterről, no meg sok más egyébről.
TovábbArchív - december 2022
Embertársaink milliói haltak meg előttünk. Ha a lélekvándorlásban nem is hiszünk, úgy vélem, ennek ellenére azt a kijelentést bátorkodhatok megtenni, miszerint az elhunytak hibáiból tanulhatunk. A holtak ugyan nem beszélnek, de hátrahagynak valami mást, ami beszél helyettük: a tanulságot. Engedje meg a kedves Olvasó, hogy most úgy tekintsem, ezen hátrahagyott bölcseletek, maguk a közmondásaink. Ennek szellemében következzen 8 közmondás – ezermilliók halálából tanulva -, amivel az ember talán jobban értheti az életet és annak célját.
TovábbTöbb évtized után idén szeptemberben villámcsapásszerűen módosították az abortusz jogi szabályozását. A szívhang-rendelet néven elhíresült jogszabály felkavarta a téma állóvizét, új és régi vitákat hozva felszínre. Miről szólnak a változások pontosan? Segítik a magzati élet védelmét vagy csupán az állapotos nő körülményeit teszik még nehezebbé? Miért pont most került sor a minderre és miért rendeletben? Lehetnek további változtatások?
TovábbA Séta a napfényben sorozat folytatása és befejező része „A lemenő nap sugarai” címre hallgat. Ide olyan képeket válogattam össze, amelyek azt a néhány percet mutatják be, míg egy forró nyári estén lenyugszik a Nap.
TovábbNapjaink talán egyik kedvenc témájává vált az a kérdés, hogy létezik-e egy felettünk álló gazdasági-politikai hatalom. Kiváltképp igaz lehet ez hazánkra, hiszen a különböző történelmi sajátosságok – példának okáért Trianon – miatt számtalanszor érezhette úgy a „kisember”, hogy nem ő maga irányítja a sorsát. Ebben az esetben azonban felvetődik, ha nem mi, akkor kik azok, akik meghatározzák az életünk és a világ arculatát.
TovábbKijelenthető, hogy Ausztria és Szlovákia szerepel a legelső helyen, ha téli kirándulásra adjuk a fejünket, az elmúlt években azonban Zakopane egyre népszerűbbé vált a magyar utazók körében. A lengyel Tátra lábánál fekvő, fából készült épületeiről ismert város híre még mindig messze nem ér fel azzal, amennyi élményt nyújtani tud a látogatóinak.
TovábbHistoria est magistra vitae, azaz a történelem az élet tanítómestere. Mind jól ismerjük a mondást, de valóban taníthat nekünk bármit is a múlt, és ha igen, tanulunk mi bármiből is? Vajon szolgálhat számunkra és jelen helyzetünkre releváns mondanivalóval egy ókori történetíró munkája egy távoli háborúról?
TovábbA Mikulás egy kapzsi, szeretetet nem ismerő bűnöző, akinek börtönben lenne a helye! A piros ruha, a bojtos sapka és a mosolygó, pirospozsgás arc csak álca, amely mögött egy valóságos szörnyeteg rejtőzik. Rabszolgatartás, ittas vezetés és erőszakra való fejbujtás. És ez csak néhány a Mikulás bűnei közül! Tartson velünk most minden kedves Olvasó, hogy közösen nézhessük végig, ahogyan gyerekkori hősünkről végre lehull a lepel.
TovábbA kredit egy elsőre nehezen megfogható kifejezés az egyetemi hétköznapokban. Emiatt könnyen felmerülhet a kérdés, hogy ez mit is jelent valójában, és miért is olyan fontos egy hallgató számára. Emellett olyan további kérdésekre keresi a választ a cikk, miszerint mi az összefüggés az átsorolás és a hallgatók által gyűjtött kreditek között, vagy hogyan lehet krediteket elismertetni.
TovábbA nyugati kultúra kinézetre vonatkozó elvárásai sokban megváltoztatták az emberek önmagukról alkotott képét. Bár más kultúra, az ázsiaiaknál sincs kevesebb elvárás, sőt, úgy tartja a közvélemény, hogy a nők legyenek minél fiatalabbak és vékonyabbak. Ennek pedig mindenki meg szeretne felelni. De honnan is lehet tudni, mi az elég?
Tovább