Cikksorozatunkban az egyetemen tanuló speciális szükségletű hallgatókat és helyzetüket szeretnénk bemutatni. Az ELTE-n belül a Speciális Hallgatói Ügyeket Támogató Iroda segíti a hallgatókat. Az Iroda, aminek a beceneve SHÜTI, évek óta nyújt szolgáltatást a hallgatók számára, ezért először azzal foglalkozunk, hogyan zajlik az ő segítségnyújtásuk a gyakorlatban. Kovács Krisztinával, aki az irodavezetője és az egyetemi fogyatékosügyi koordinátor, készített interjút lapunk.
Archív - május 2020
„Az ötös vizsgának három feltétele van. Első a szerencse. Második a fenék, és csak harmadik a fej.” – egy híres professzor.
Egyetemünk épületei Pest legrégebb óta lakott részén, a történeti városmagban állnak. A Belváros hosszú múltjának számos darabja él velünk ma is, általában utcanevek és emléktáblák formájában. Mozduljunk ki egy kicsit a karantén idején, és fedezzük fel ezeket az emlékeket – persze szigorúan csak a Google Térkép segítségével! Interaktív cikk következik: a térkép eléréséhez kattints az állomások címére!
A társadalom minden rétegét érinti a nemrégiben felbukkant koronavírus. Jelentősen nőtt a munkanélküliek száma, mégis vannak olyan gazdasági ágazatok, amelyek előnyt kovácsolhattak a vírus hatására megváltozott szokásokból. Cikkünkben arra keressük a választ, hogy a jogászok munkája milyen mértékben alakult át az elmúlt időszakban.
Az Egyesült Királyság életében mindig is kiemelt ügy volt Észak-Írország, Skócia és Wales függetlenedésének a kérdése. Jelenleg is aktuális kérdésről beszélünk, de ez még nem feltétlenül jelenti azt, hogy reális az elszakadás. Viszont mi van akkor, ha a Brexitnek köszönhetően nagyobb esélyekkel léphetnek fel a jövőben ezek a területek a szuverenitásuk megszerzésének érdekében?
Karunk kiemelkedően sikeres a jogi versenyek terén, elég csak a tavalyi világbajnok Jessuposokra, a nemzetközi mediációs versenyre vagy az oxfordi médiajogi világdöntőben elért szép helyezésekre gondolni. Ennek kapcsán online beszélgettünk Dr. Gosztonyi Gergellyel, a Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszék oktatójával, aki számos hallgató és csapat felkészítő tanára, a nemzetközi megmérettetésekről, de szóba kerültek a csereszemináriumok és néhány ambiciózus terv is a jövőre nézve.
Sokan úgy gondolják, hogy a kertészkedéshez kert is kell. Milyen nagy tévedés ez! Jelen cikkben megmutatjuk, hogy egy terasz vagy akár egyetlen ablakpárkány milyen lehetőségeket tartogat magában.
Fiatal lányok nevetése, világító ajkak és ruhák suhogása egy 1910-es évekbeli amerikai gyárban. Megtörött nők halálos ágyukból próbálják bíróság előtt bizonyítani, hogy haldokolnak. Mégis hogyan függhet össze ez a két dolog?
Emlékszel még gólyakorod első napjára? Csillogó szemekkel, nagy, vörös római jog könyvvel a hónod alatt baktattál az Egyetem téren át, és volt osztálytársadat azzal hitegetted, hogy fel fogod építeni a történelem legsikeresebb praxisát. Lehet, hogy ma már nem ekkora a lelkesedésed, de még mindig biztos vagy benne, hogy jogász leszel. Sajnos, mint oly sok más területet, ezt a szakmát is elérte a pályaelhagyási hullám. Mai cikkünkben bemutatjuk nektek, hogy miért válnak jogászok pályaelhagyókká, akár a szakmában töltött több évtized után is.
A 2019-es év kétségei után végül 2020. január 29-én az Európai Parlament is elfogadta a kilépési megállapodást, így az Egyesült Királyság február 1-jével rendezetten távozott az Unióból. A végső döntés azonban még rengeteg kérdésben hiányzik. Mi változott azonnal a kilépést követően, és mi várható a jövőben?